Šiais laikais, kai tvari praktika yra ne tik verta susižavėjimo, bet ir būtina, atliekų panaudojimas tapo svarbiausiu dalyku. Pjuvenos yra puikus pavyzdys, kaip atliekas galima perdirbti į praktišką ir aplinkai nekenksmingą produktą. Galbūt nustebsite, bet šis kuklus šalutinis produktas turi daugybę panaudojimo būdų, kurie naudingi ir mūsų buičiai, ir planetai. Pakalbėkime kas yra medžio pjuvenų briketai ir kodėl biokuras toks svarbus šiomis dieonomis.
Pjuvenų briketų gamyba
Žaliavų surinkimas yra pirmasis pjuvenų briketų gyvavimo ciklo etapas. Medžio apdirbimo dirbtuvėse kaip šalutinis produktas susidaro pjuvenos, kurios dažnai patenka į sąvartynus. Vietoj to šią išmestą medžiagą galima surinkti ir vėl panaudoti.
Po surinkimo seka perdirbimo etapas. Šiame etape pjuvenos džiovinamos ir malamos, kad būtų užtikrinta jų konsistencija. Vėliau pjuvenos hidrauliniu presu suspaudžiamos į briketus. Pavyzdžiui, kai kurios įmonės, kaip „Briqs” , specializuojasi pjuvenų ir medienos atliekų perdirbime į tinkamus naudoti briketus. Galutinis produktas – tai kompaktiškas, didelės energijos šaltinis, puikiai tinkantis šildymui ir net maisto ruošimui.
Aplinkosauginė ir ekonominė nauda
Kodėl mums turėtų rūpėti medžio pjuvenų briketai? Pirmiausia, jie labai prisideda prie atliekų mažinimo. Užuot patekusios į sąvartynus, pjuvenos tampa energijos gamybos šaltiniu. Be to, šie briketai, palyginti su tradiciniu iškastiniu kuru, išmeta mažiau teršalų, todėl veiksmingai mažina mūsų anglies pėdsaką.
Ekonominiu požiūriu pjuvenų briketus ne tik ekonomiškai naudinga gaminti, bet ir jie yra santykinai pigesni už kitus šildymo būdus. Šaltesnio klimato šalyse, pavyzdžiui, Norvegijoje ir Lietuvoje, pjuvenų briketai plačiai naudojami kaip alternatyva malkoms ir anglims, todėl namų ūkiai sutaupo pinigų ir sumažina priklausomybę nuo neatsinaujinančių išteklių.
Tačiau tuo nauda nesibaigia. Besivystančiose šalyse pjuvenų briketai vis dažniau naudojami kaip alternatyva malkoms maistui gaminti, taip mažinant miškų kirtimo mastą. Iš esmės šie paprasti suslėgti pjuvenų blokai prisideda prie pasaulinių tvarumo pastangų.
Rūpinkimės tvarumu
Pjuvenų briketų kelionė nuo atliekų iki šilumos yra tiesiog įkvepianti. Tai pavyzdys, kaip išradingumas ir dėmesys tvarumui gali paversti paprastą šalutinį produktą naudingu tiek namų ūkiams, tiek pramonei. Siekdami tvaresnės ateities, biokuras liudija, kokį potencialą turi atliekų panaudojimas. Argi nebūtų nuostabu, jei šią perdirbimo filosofiją taikytume ir kitose gyvenimo srityse?