Vaikų pėdos yra jautri ir sudėtinga jų kūno dalis, kurios tinkamas vystymasis turi didelės įtakos vėlesniam vaiko gyvenimui. Pėdose yra daug svarbių nervinių, kraujotakos elementų, jų raumenų, sausgyslių, raiščių raida lemia kitų raumenų grupių bei sąnarių darbą. Jomis būtina rūpintis nuo pat mažumės. Vienas iš esminių aspektų yra atsakingas tinkamų vaikiškų batukų parinkimas, kurie užtikrintų netrukdomą pėdų vystymąsi, gerą jų sveikatą bei kokybiškai atliktų savo funkciją. Patys vaikai ne visada gali objektyviai įvertinti, ar jų dėvimas batas yra patogus, kaip nors jų nevaržo, nesukelia nemalonių pojūčių. Žemiau pateikti patarimai padės lengviau priimti sprendimą, perkant avalynę vaikui.
- Nuspręsti, kokia yra perkamos avalynės paskirtis
Nėra vieno tipo avalynės, tinkamos visoms gyvenimo aplinkybėms. Renkantis batukus, reikia atsižvelgti, kada ir kaip bus naudojamas apavas, kadangi tai lemia reikalavimus, kuriuos turi atitikti avalynė. Keletas pagrindinių veiksnių bei sąlygų, kuriuos reikia įvertinti: sezonas, aplinka, kurioje bus dėvima avalynė, veiklos, kurioms ji bus skirta. Pavyzdžiui, kasdieniam vaiko vaikščiojimui skirti batukai turėtų būti pakankamai lengvi ir lankstūs, jog kuo mažiau vargintų vaiko kojas. Žiemai skirti batai turi ne tik šildyti, bet ir nepraleisti drėgmės. Tam geriausia, kad jie būtų pagaminti iš natūralios odos, pamušalui naudotų vilną, kailį. Aktyvesniam ar sportinėmis veiklomis užsiimančiam vaikui svarbu, kad jo dėvima avalynė tvirtai laikytų pėdą, kad padas suteiktų pakankamai amortizacijos bei turėtų geras trinties savybes sukibimui su žeme užtikrinti.
- Rinktis batukus, kurie nebūtų nei per dideli, nei per maži
Vaiko pėda auga greitai, todėl gali pasirodyti, jog reikėtų pirkti kiek didesnius batus, kad juos būtų galima nešioti ne vieną sezoną. Vis tik, tokia praktika yra žalinga. Pernelyg laisva erdvė bato viduje trukdo judėti, neleidžia rasti stabilios pėdos padėties, sumažina sukibimą su žeme. Šie veiksniai lemia netaisyklingą pėdos, eisenos, bendros laikysenos formavimąsi, taip didėja traumos tikimybė, atsiranda skausmas. Renkantis naują porą rekomenduojama, esant galimybei, išimti bato vidpadį ir uždėti ant jo vaiko pėdą. Nuo pirštų iki vidpadžio priekio turėtų likti kiek daugiau nei centimetras. Tokiu būdu patogu įvertinti ir kiek vietos viduje turi pėda. Kitu atveju, reikia tikrinti, kiek vietos iki bato priekio lieka, kai jame įstatyta pėda.
- Batai turi leisti odai kvėpuoti bei sugerti drėgmę
Pėdų prakaitas yra nemalonus ne tik dėl to, kad sukelia bendrą diskomfortą, nemalonų kvapą ir gali paskatinti nuospaudas. Šilumos ir drėgmės kombinacija yra geros sąlygos vystytis grybelinėms bei bakterinėms infekcijoms, kurios gali padaryti ilgalaikę žalą. Siekiant didžiausio komforto pėdai, reikėtų rinktis odinius arba iš natūralių medžiagų pagamintus batukus. Be to, nors sintetinio audinio batų pora tikriausiai kainuos pigiau, natūralių medžiagų avalynė bus patikimesnė, atsparesnė lauko drėgmei, temperatūrų pokyčiams, ilgiau išlaikys savo savybes, pirminį stovį. Tiesa, su sąlyga, jog bus naudojamos atitinkamai prižiūrima.
- Tvirti, bet lankstūs
Batukai turėtų būti pakankamai tvirti, kad suteiktų gerą atramą kulnui, užtikrintų stabilumą judant bei išlaikytų avalynės formą. Padas taip pat turėtų būti pakankamai kietas, jog susilenktų tik ties pirštais, neribodamas pėdos mobilumo, tačiau pado medžiaga turėtų suteikti ir amortizacijos, jog sušvelnintų pėdos sąlytį su žeme. Vaikas, atlikdamas įvairius judesius ir, pagal poreikius, lankstydamas pėdą, neturėtų patirti ribojimų ar diskomforto.
- Tinkama bato forma
Priekinė bato dalis turėtų būti kiek platesnė nei kulno sritis. Kojos pirštams privalo likti erdvės judėti, susilenkti. Priekis užapvalintas, ne smailėjantis. Viršutinė dalis taip pat neturi spausti pėdos. Bato viduje neturėtų būti iškilimo ties ties pėdos viduriu, kadangi tai stabdo natūralų pėdos skliauto formavimąsi. Padas, geriausia – plokščias, arba su neaukštu kulnu. Patiems mažiausiems bus lengviau pradėti vaikščioti, vyresniųjų pėdos nebus stumiamos į bato priekį.
Galiausiai, net ir geriausios kokybės bei dizaino batukai bus beverčiai, jei galutiniam vartotojui dėl kokių nors priežasčių jie pasirodys nepatrauklūs. Vaikas tiesiog nenorės jų dėvėti. Klaidinga manyti, kad pradžioje nepatogus batas laikui bėgant prisitaikys prie pėdos formos, todėl ne mažiau svarbu į avalynės paieškos procesą įtraukti ir mažuosius dalyvius, atsižvelgti į jų reakcijas, santykį su nauju apavu. Daugiau patarimų rasite https://batukai.eu/