Ką žinote apie arbatą? Populiariausios arbatos rūšys

Turtinga arbatos istorija ir įvairios jos rūšys jau šimtmečius žavi viso pasaulio kultūras. Nuo švelnaus žaliosios arbatos skonio iki tvirtos juodosios arbatos – arbata patinka praktiškai visiems ir kiekvienai progai. Šiame arbatos pasaulio tyrinėjime gilinsimės į populiariausias arbatos rūšis, ypatingą dėmesį skirdami matcha arbatai.

Manoma, kad arbata, atsiradusi Kinijoje apie 2737 m. pr. m. e., nuo tada paplito visame pasaulyje, tapdama gėrimu, kuriuo mėgaujamasi ir dėl jo skonio, ir dėl naudos sveikatai. Įdomu stebėti, kaip skirtingos kultūros priėmė arbatą, o kiekviena jų į arbatos ruošimo procesą ir su ja susijusius ritualus įnešė savo unikalių bruožų.

Žalioji arbata ir matcha

Viena žymiausių arbatos rūšių yra žalioji arbata. Ji, garsėjanti antioksidacinėmis savybėmis ir subtiliu skoniu, gaminama iš neoksiduotų lapelių, todėl išsaugo natūralų šviežumą. Žaliosios arbatos srityje ypatingą vietą užima matcha arbata. Iš Japonijos kilusi matcha yra smulkiai sumalti milteliai, pagaminti iš šešėlyje auginamų arbatos lapelių. Šie milteliai paisžymi unikaliu skoniu ir daugybe sveikatai naudingų savybių.

Tačiau ši arbata garsėja ne tik dėl išskirtinio skonio, bet ir dėl savo universalumo. Tradiciškai matcha ruošiama suplakant miltelius su karštu vandeniu, kad susidarytų putojantis gėrimas. Tačiau jos panaudojimo sritys yra platesnės nei tik arbatos puodelis. Matcha galima dėti į įvairius receptus, įskaitant desertus, kokteilius ir pikantiškus patiekalus, suteikiant jiems ryškų žalią atspalvį ir unikalų skonį.

Matcha arbatos įvairūs priedai

Norint gerai paruošti matcha arbata, reikia atsižvelgti ir į jos ypatingai svarbius priedus. Vienas iš jų yra chawan, arba arbatos dubenėlis, kuris atlieka pagrindinį vaidmenį japonų arbatos ceremonijoje. Kruopščiai pagamintas ir dažnai papuoštas įmantriais raštais, chawan simbolizuoja harmoniją, pagarbą ir ramybę.

Kartu su chawan yra chasen, arba bambukinė šluotelė, kuri yra būtina norint pasiekti norimą putų tirštumą ir vientisą konsistenciją ruošiant matcha arbatą. 

Kitas nepakeičiamas reikmuo yra chashaku, arba arbatos šaukštelis, naudojamas tiksliai matuoti matcha miltelių kiekį kiekvienai porcijai. Iš bambuko arba medžio išdrožtas chashaku atspindi japoniško dizaino paprastumą ir eleganciją.

Be matcha, arbatos pasaulyje yra daugybė kitų populiarių arbatos rūšių, kurių kiekviena pasižymi savitomis savybėmis. Jas pateikiame žemiau!

Juodoji arbata

Juodoji arbata yra pilnai oksiduota, todėl jos skonis būna stiprus, dažnai su salyklo ar prieskonių užuominomis. Ji yra populiari tokiuose regionuose kaip Indija ir Šri Lanka, ji paprastai geriama su pienu ir cukrumi arba naudojama kaip chai arbatos mišinių pagrindas.

Oolong arbata

Oolong arbata, kurios lapeliai yra iš dalies oksiduoti, yra aukso viduriukas tarp žaliosios ir juodosios arbatos. Gėlių aromatu garsėjanti oolong arbata pasižymi įvairiais unikaliais skoniais.

Baltoji arbata

Baltoji arbata, mažiausiai apdorota iš visų arbatų, vertinama dėl švelnaus skonio ir subtilaus saldumo. Gaminama iš jaunų arbatos pumpurų ir minimaliai apdorotų lapelių, todėl baltoji arbata išlaiko natūralų šviežumą ir dažnai mėgaujamasi gryniausia jos forma.

Žolelių ir vaisinės arbatos

Žolelių ir vaisinės arbatos, apima plačią užpilamų iš įvairių augalų, gėlių ir žolelių arbatų kategoriją. Nuo raminančių ramunėlių iki gaivinančių pipirmėčių – žolelių arbatos pasižymi daugybe skonių ir sveikatai naudingų savybių, todėl yra populiarus atsipalaidavimo ir sveikatingumo pasirinkimas.

Galutiniai žodžiai

Apibendrinant galima teigti, kad arbatos pasaulis – tai žavus skonių, tradicijų ir ritualų gobelenas. Nesvarbu, ar mėgaujatės putojančiu matcha puodeliu Japonijoje, ar garuojančiu juodosios arbatos puodeliu Anglijoje, kiekvienas gurkšnis leidžia pažvelgti į turtingą žmonijos kultūros ir istorijos gobeleną. Taigi, kai kitą kartą griebsitės mėgstamos arbatos, skirkite akimirką ir įvertinkite šimtmečius trukusį meistriškumą ir kultūrą, kurie suformavo šį mylimą gėrimą.