Koks yra kaimo turizmas Lietuvoje? Atvažiuojame į nuomotą sodybą, ištuštiname alkoholio atsargas, išbandome pirtelę, jei lieka laiko ir jėgų dar pasisvaičiojam kumščiais, o sekančia dieną, kenčiant nuo pilkųjų ląstelių genocido, važiuojame namo. Galima teigti, kad daugeliui kaimo turizmo sodybų nuomotojų alkoholis yra neatsiejama poilsio dalis.
Bet kaimo turizmo sodybų savininkai teigia priešingai. Robertas, turintis kaimo turizmo sodybą „Prie Arino” Molėtu rajone Malūnėlio k. mūsų požiūris nustebino, „tai jau yra stereotipas – šių poilsiautoju kiekis sparčiai mažėja, gal tai ir kaimo turizmo verslo yda, kad tik pradėjęs verslą neatsirenki poilsiautojų, bet šią nišą išbandę verslininkai jau įgauna patirties, tokie poilsiautojai neneša didelio pelno, dažnai būna rimtų nuostolių, kalbu apie turto apgadinimą.“
LKTA prezidentas Linas Žabaliūnas teigia, kad per septyniolika šios verslo nišos plėtros metų pasikeitė poilsiautojų poreikiai, padidėjo verslininkų siūlomų paslaugų skaičius. Dabar kaimo turizmo sodybose organizuojami ne tik vakarėliai.
Šiuo metu kaimo turizmo sodybų savininkai siūlo ne tik sodybos nuoma, bet ir iki dešimties papildomų paslaugų. „Ramus poilsis, laisvalaikio pramogos, kulinarinio paveldo sodybos, draugiškos gamtai, sveikatinimo sodybos it t.t.. – vardija Linas. – Šeimos švenčių organizavimas Sodybose, sodybų turėtojai organizuoja ir pobūvius, bet jie nėra populiarūs“.
Ramus poilsis sodyboje
Dabar dominuojanti kaimo turizmo sodybų siūloma specializacija yra ramus poilsis. „Tai akivaizdu. Sodybos turinčios ne vieną namelį, jei dar prie namelio yra privati teritorija, namelis talpina 4-8 žmones – tokios sodybos išnuomojamos greičiausiai. Jei ir klientai užsakymą atšaukia, jų vieta užima kiti poilsiautojai labai greitai, tą pačia diena rasti tokia nuomojamą sodyba už konkurencingą kaina, vasara, labai sudėtinga“, – teigė Linas.
Pašnekovas neslepia, kad „ramaus poilsio“ nuomojamose sodybose alkoholis nėra vartojamas.
„Verslininkai siūlydami trumpalaikį apgyvendinimą sodybose nevaržo poilsiautojų poreikių, poilsį žmonės supranta skirtingai – sakė Roberto kolega, Giedrius iš Vievio. – Be abejo yra bendrosios taisyklės, kurios reikalauja nekelti triukšmo, negadinti turto ir neteršti aplinkos.
Įprastai šios taisyklės visiems priimtinos, ir verslininkams problemų nekyla. Ir jei klientai vartoja alkoholį, ar nevartoja – tai jų asmeninė erdvė į kuria mes nesikišame“.
Antra populiariausia kaimo turizmo specializacija – sodybos, siūlančios jodinėjimą, plaukimą baidarėmis, dviračių žygius.
Trečioje vietoje sodybos kurios siūlo „šeimų šventes“ – Anksčiau šį specializacija sudarė didžiausią kaimo turizmo verslo dalį. Bet jį nėra susijusi tik alkoholiu – šiose sodybose organizuojamos įvairios šeimų šventės – vestuvės, krikštynos, jubiliejai ir t.t…
Yra ir tokių verslininkų kurie savo klientams nerekomenduoja vartoti alkoholio. Pavyzdžiui sveikatinimo sodybos, verslininkai užtikę poilsiautojus gurkšnojant šiuos gėrimus antra karta maloniai atsakys, kad tokie klientai nėra pageidaujami tokiose sodybose. Šios sodybos siūlo įvairių pirčių malonumus, kūno procedūras, sveikos gyvensenos užsiėmimus, seminarus.