Gyvūnų augintiniai yra šeimos nariai, kurie, kaip ir žmonės, gali susidurti su staiga kylančiomis sveikatos problemomis ar nelaimingais atsitikimais. Kad ir kaip būtų baisu ar stresą kelianti situacija, augintinio šeimininkas privalo išlaikyti ramybę ir veikti greitai. Pasiruošimas žinoti, ką daryti ekstremalioje situacijoje, gali būti gyvybiškai svarbus jūsų augintiniui, todėl veterinarijos klinika dalijasi esminiais patarimais, kaip tinkamai reaguoti į įvairius atvejus ir padėti augintiniui iki atvykimo į kliniką.
Išlaikykite ramybę ir stebėkite augintinį
Kai atsitinka nelaimė, pirma mintis, kurią reikia prisiminti, yra išlikti ramiems. Gyvūnai greitai perima šeimininko emocijas, o stresas ir nerimas gali pabloginti jų būklę ar išgąsdinti. Stenkitės kvėpuoti giliai ir susikoncentruoti į veiksmus, kurių reikia imtis. Pirmiausia, įvertinkite augintinio būklę – pastebėkite, ar jis sąmoningas, ar turi kvėpavimo problemų, ar kraujuoja. Kuo daugiau informacijos pateiksite veterinarijos klinikai, tuo lengviau bus suteikti tinkamą pagalbą. Daugelis veterinarų rekomenduoja šeimininkams iš anksto pasikonsultuoti dėl pirmosios pagalbos taisyklių, kad būtų pasiruošę esant ekstremaliai situacijai.
Ką daryti, jei augintinis patyrė traumą
Traumos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: kritimų, automobilių avarijų, žaidimų metu ar net užpuolus kitam gyvūnui. Jei pastebėjote, kad augintinis juda sunkiai, skaudžiai verkia ar šlubuoja, jis gali būti patyręs kaulų lūžius ar vidaus sužeidimus. Pirmasis žingsnis – apriboti judėjimą, kad išvengtumėte papildomos žalos. Ypač svarbu saugoti galvą, kaklą ir nugarą, nes tai yra pažeidžiamiausios kūno dalys. Naudokite minkštą audinį ar pledą kaip neštuvus, kad saugiai perkeltumėte gyvūną į veterinarijos kliniką. Jei augintinis kraujuoja, švelniai užspauskite žaizdą švariu audiniu, kol atvyksite į kliniką.
Kaip elgtis, jei augintinis užspringo
Užspringimas yra itin pavojinga situacija, kuri reikalauja skubių veiksmų. Dažnai augintiniai gali užspringti dėl žaislų, maisto gabalų ar kitų mažų daiktų, kuriuos nesėkmingai prarijo. Jei augintinis kosėja, kosti ar stengiasi išvemti daiktą, svarbu stebėti, ar jis gali kvėpuoti. Jei kvėpavimas sutrikęs, o daiktas matomas gerklėje, galite švelniai bandyti jį pašalinti, tačiau reikia būti itin atsargiems, kad nepažeistumėte gerklės audinių. Jei daikto pašalinti nepavyksta arba nematote jo, skubiai kreipkitės į veterinarijos kliniką, nes reikės profesionalios pagalbos. Veterinaras taip pat gali patarti, kaip atlikti Heimlicho manevrą, pritaikytą gyvūnams.
Pirmoji pagalba apsinuodijus augintiniui
Apsinuodijimas yra viena dažniausių nelaimių, nutinkančių gyvūnams, nes jie dažnai netyčia suvalgo kenksmingų medžiagų: šokolado, chemikalų, vaistų ar net augalų. Jei pastebėjote, kad augintinis vemia, turi traukulių, sunkiai kvėpuoja ar elgiasi neįprastai, tai gali būti apsinuodijimo požymiai. Pirmas žingsnis – nustatyti, kuo apsinuodyta, kad veterinarijos klinika galėtų imtis konkrečių veiksmų. Neverskite augintinio vemti, nebent veterinaras pataria, nes tai gali pabloginti situaciją. Skubiai pristatykite augintinį į kliniką, o jei įmanoma, pasiimkite nuodingos medžiagos pakuotę, kad veterinarai žinotų, kaip efektyviausiai suteikti pagalbą.
Ką daryti įkandus kitam gyvūnui
Įkandimai gali būti itin pavojingi, nes per seiles gali patekti bakterijos, kurios sukelia infekciją. Jei jūsų augintinis buvo užpultas kito gyvūno, pirmiausia apžiūrėkite žaizdą. Nedideli įkandimai gali būti lengvai apvalyti švariu vandeniu, tačiau gilios ar stipriai kraujuojančios žaizdos reikalauja veterinarijos klinikos pagalbos. Būtina stebėti, ar augintinis pradeda karščiuoti arba skaudžiai reaguoja į pažeistą vietą. Veterinarai galės apžiūrėti žaizdą, ją išvalyti, skirti antibiotikų ir paskiepyti nuo galimos infekcijos.
Pirmoji pagalba traukulių metu
Traukuliai – tai staigūs ir nekontroliuojami raumenų susitraukimai, kurie gali atrodyti siaubingai ir kelia didelį stresą šeimininkams. Jei augintinis patiria traukulius, svarbiausia yra išlaikyti ramybę ir apsaugoti jį nuo galimų sužalojimų. Nepanikuokite ir nesistenkite sulaikyti jo judesių, nes tai gali pabloginti situaciją. Tiesiog išvalykite aplinką nuo aštrių daiktų ir įsitikinkite, kad augintinis gali laisvai judėti. Po traukulių būtinai kreipkitės į veterinarijos kliniką, kad būtų atlikti reikiami tyrimai ir nustatyta priežastis.
Veterinarijos klinikos pagalba kritinėje situacijoje
Veterinarijos klinika yra ta vieta, kur jūsų augintinis gaus profesionalią ir kvalifikuotą pagalbą ekstremaliomis sąlygomis. Klinikoje dirbantys specialistai yra apmokyti ir turi patirties tvarkant tiek įprastas, tiek sudėtingas situacijas. Be to, klinikoje yra reikalinga įranga, kuri leidžia atlikti išsamius tyrimus, skubius chirurginius veiksmus ar net kraujo perpylimus, jei to prireiktų. Atvykus į kliniką, svarbu aiškiai nurodyti visus pastebėtus simptomus, kad veterinarai galėtų kuo greičiau imtis reikiamų priemonių ir pagerinti jūsų augintinio būklę.
Kodėl svarbu nuolat atnaujinti žinias apie pirmąją pagalbą
Atsakingi augintinių šeimininkai turėtų nuolat mokytis ir domėtis, kaip suteikti pirmąją pagalbą kritiniais atvejais. Veterinarijos klinikos rekomenduoja kartais pasikonsultuoti dėl pirmosios pagalbos žinių ar dalyvauti kursuose, jei tokie organizuojami jūsų vietovėje. Žinios, kaip suteikti pirmąją pagalbą, padės jums greitai ir veiksmingai reaguoti į įvairias situacijas ir sumažinti gyvūno kančias. Kai kurios veterinarijos klinikos taip pat siūlo išsamesnę informaciją apie pirmąją pagalbą, todėl verta kreiptis į specialistus ir pasidomėti, kokius veiksmus būtina žinoti kiekvienam šeimininkui.
Pasiruošimas kritinėms situacijoms yra itin svarbus, o greitas reagavimas gali išgelbėti augintinio gyvybę. Nors niekas nenori susidurti su tokiais iššūkiais, svarbu žinoti, ką daryti ir kada nedelsti ieškoti profesionalios veterinarinės pagalbos.