Kaip atkurti aukso papuošalų blizgesį per 15 minučių – be profesionalios pagalbos

Auksinių papuošalų blizgesį galima atkurti namuose per kelias minutes naudojant paprastus namų apyvokos daiktus. 10-15 minučių mirkydami dirbinius šiltame vandenyje su švelniu indų plovikliu, pašalinsite lengvą patamsėjimą. Užsispyrusias dėmes galima švelniai nušveisti minkštu dantų šepetėliu. Geriamosios sodos pasta arba lygiomis dalimis actas ir vanduo valo giliau. Kruopščiai nuplovę išdžiovinkite ir nupoliruokite mikropluošto šluoste. Šie būdai užtikrina profesionalios kokybės rezultatus daugeliui patamsėjusių aukso dirbinių.

Įrankiai ir medžiagos, kurių prireiks „pasidaryk pats” aukso valymui

diy gold cleaning tools

Efektyviam aukso papuošalų valymui namuose galima panaudoti keletą namų apyvokos daiktų. Svarbiausi įrankiai yra nedidelis dubenėlis valymo tirpalui, dantų šepetėlis su minkštais šereliais arba juvelyrinis šepetėlis švelniam šveitimui ir mikropluošto šluostė džiovinimui ir poliravimui.

Pagrindinė valymo priemonė yra švelnus indų ploviklis, sumaišytas su šiltu vandeniu. Baltasis actas, sodos pasta arba amoniako ir vandens tirpalai suteikia stipresnę valymo galią nusidėvėjusiems daiktams.

Lengvam valymui gerai tinka sodos arba selterio vanduo. Minkšta medvilninė šluostė, medvilniniai tamponai ir mediniai dantų krapštukai padeda pasiekti sudėtingas vietas, nesubraižant aukso paviršiaus.

Suprasti, kas lemia aukso patamsėjimą

gold jewelry tarnishing causes

Grynas 24 karatų auksas dėl savo nereaktyvių savybių retai nusidažo, tačiau daugumos aukso papuošalų sudėtyje yra vario, sidabro ar nikelio lydinių, dėl kurių auksas gali pakeisti spalvą.

Šie lydiniai reaguoja su aplinkoje esančiu deguonimi, siera ir drėgme, todėl juvelyrinių dirbinių paviršiuje susidaro matinė plėvelė.

Dažniausi kaltininkai yra šie:

  • Prakaitas ir kūno aliejai
  • cheminių medžiagų poveikis nuo losjonų, kvepalų ir buitinių valiklių
  • aplinkos teršalai
  • Netinkamas laikymas šalia kitų metalų
  • Chloras iš plaukimo baseinų

Mažesnio karato aukso (10K, 14K) sudėtyje yra didesnis procentas reaktyviųjų metalų, todėl šie juvelyriniai dirbiniai dažniau dėvisi nei aukštesnio karato juvelyriniai dirbiniai (18K, 22K).

Greitasis indų muilo metodas lengvam patamsėjimui išgauti

Auksiniams papuošalams su lengvu patamsėjimu veiksmingai ir švelniai valyti tinka paprastas indų muilo tirpalas. Šiam procesui reikia tik šilto vandens, švelnaus indų muilo ir minkštos šluostės.

Nedideliame dubenėlyje sumaišykite kelis lašus indų ploviklio su šiltu vandeniu. Panardinkite auksinius papuošalus 10-15 minučių, kad tirpalas atpalaiduotų nešvarumus ir riebalus.

Sudėtingus dirbinius galima švelniai nušveisti sunkiai pasiekiamomis vietomis dantų šepetėliu su minkštais šereliais.

Po valymo kruopščiai nuplaukite drungnu vandeniu, kad pašalintumėte muilo likučius. Nusausinkite nepūkuotu skudurėliu ir prieš laikydami leiskite kūriniui visiškai išdžiūti.

Kepimo sodos metodas įsisenėjusioms dėmėms šalinti

Aukso papuošalams su įsisenėjusiu patamsėjimu ir įsisenėjusiomis tamsiomis dėmėmis reikia stipresnio valymo būdo nei vien tik indų ploviklio.

Iš valgomosios sodos gaunama veiksminga, švelniai abrazyvinė pasta, kuri pašalina apnašas nesubraižydama brangiųjų metalų.

Norėdami naudoti šį metodą, sumaišykite tris dalis valgomosios sodos su viena dalimi vandens, kol susidarys tiršta pasta.

Naudodami dantų šepetėlį su minkštais šereliais, sukamaisiais judesiais švelniai užtepkite pastą ant pažeistų vietų. Daugiausia dėmesio skirkite plyšiams ir sudėtingoms detalėms, kuriose kaupiasi dėmės.

Po kruopštaus, bet švelnaus šveitimo visiškai nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite mikropluošto šluoste.

Acto tirpalų naudojimas giluminiam valymui

Nors geriamoji soda veiksmingai pašalina įsisenėjusias dėmes, baltasis actas siūlo dar vieną veiksmingą galimybę atkurti natūralų aukso papuošalų blizgesį. Švelnus baltojo acto rūgštingumas ištirpina susikaupusius nešvarumus ir suardo likučius, nepažeisdamas tauriojo metalo.

Kad rezultatai būtų geriausi, nedideliame dubenėlyje sumaišykite lygias baltojo acto ir šilto vandens dalis. Panardinkite auksinius papuošalus 15-20 minučių, tada švelniai nušveiskite dantų šepetėliu su minkštais šereliais, daugiausia dėmesio skirdami plyšiams ir detalėms. Kruopščiai nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite mikropluošto šluoste.

Šis tirpalas ypač gerai tinka muilo sankaupoms ir kieto vandens nuosėdoms, kurios ilgainiui blukina aukso išvaizdą, šalinti.

Tinkami džiovinimo ir poliravimo būdai

Išvalius aukso papuošalus, tinkamas džiovinimas ir poliravimas yra būtini paskutiniai žingsniai siekiant idealaus blizgesio.

Švelniai pašluostykite daiktus mikropluošto šluoste, užtikrindami visišką sausumą, kad neliktų vandens dėmių. Leiskite 10-15 minučių išdžiūti ant nepūkuoto rankšluosčio.

Norėdami poliruoti, ant minkštos šluostės sukamaisiais judesiais užtepkite nedidelį kiekį specialios auksui skirtos poliruojamosios priemonės arba juvelyrinio rožinio. Medvilniniu tamponėliu išryškinkite detales.

Švaria mikropluošto šluoste šveiskite, kol auksas įgaus puikų blizgesį. Sudėtingiems dirbiniams pasiekti plyšius padės šepetėlis su minkštais šereliais.

Baigdami nušluostykite šermukšnine šluoste, kad maksimaliai blizgėtų.

Kaip valyti auksinius papuošalus su brangakmeniais

Auksiniams papuošalams, papuoštiems brangakmeniais, reikalingi specialūs valymo būdai, neapsiribojantys standartiniais poliravimo metodais.

Švelnių brangakmenių, pavyzdžiui, opalų, perlų ir smaragdų, venkite panardinti į valymo tirpalus. Vietoj to švelniai nuvalykite akmenis minkšta, drėgna šluoste.

Deimantai, rubinai ir safyrai pakenčia švelnius muilo tirpalus, tačiau juos reikia kruopščiai valyti šepetėliu su minkštais šereliais.

Niekada nenaudokite ultragarsinių valytuvų akytiems brangakmeniams arba brangakmeniams su lūžių užpildais. Reikėtų vengti valyti garais temperatūrai jautrius akmenis, pavyzdžiui, tanzanitą.

Po valymo kruopščiai nuplaukite, kad pašalintumėte muilo likučius ir neatlaisvintumėte nustatymų.

Kruopščiai nusausinkite mikropluošto šluoste, ypatingą dėmesį skirdami plyšiams aplink brangakmenių rinkinius.

Prevencinės priežiūros patarimai, kaip išlaikyti blizgesį

Kadangi tinkama kasdienė priežiūra labai prailgina aukso papuošalų tarnavimo laiką ir spindesį, prevencinė priežiūra turėtų tapti įprastu kolekcininkų įpročiu.

Nuimkite papuošalus prieš plaukiojimą, maudymąsi, valymąsi ar kosmetikos naudojimą, kad išvengtumėte cheminių medžiagų poveikio.

Juvelyrinius dirbinius laikykite atskirai minkštuose maišeliuose arba paminkštintose papuošalų dėžutėse, kad išvengtumėte įbrėžimų.

Auksinius papuošalus laikykite už kraštų, vengdami sąlyčio su natūraliais odos aliejais.

Periodiškai apžiūrėkite, ar nėra atsilaisvinusių akmenų ar pažeidimų.

Ribokite aštrių saulės spindulių, kurie gali blukinti tam tikrus aukso lydinius, poveikį.

Kvepalus, plaukų lakus ir losjonus naudokite prieš dėvėdami papuošalus.

Dažnai nešiojamus papuošalus kas savaitę švelniai nuvalykite minkšta mikropluošto šluoste.

Kada, nepaisant „pasidaryk pats” pastangų, ieškoti profesionalios pagalbos

Nors daugelį auksinių papuošalų problemų galima išspręsti namuose, tam tikrose situacijose reikia profesionalaus patyrusių juvelyrų dėmesio.

Svarstykite apie profesionalią pagalbą, jei juvelyrinis dirbinys turi struktūrinių pažeidimų, atsilaisvinusių akmenų ar sulūžusių užsegimų.

Stipriai nusidėvėjusius dirbinius, kurie neatsparūs namų valymo metodams, ypač tuos, kuriuose yra brangakmenių, turėtų įvertinti ekspertai.

Antikvariniai arba paveldėti juvelyriniai dirbiniai dėl savo subtilumo ir vertės reikalauja specialios priežiūros.

Jei valydami namuose netikėtai pakeisite spalvą arba juos sugadinsite, nedelsdami nutraukite valymą ir kreipkitės į juvelyrą.

Profesionalus ultragarsinis valymas gali būti reikalingas dirbiniams su sudėtingomis detalėmis arba norint pašalinti šiukšles iš sunkiai pasiekiamų plyšių, kurių „pasidaryk pats” metodais saugiai pašalinti neįmanoma.