Keto dieta – sveika ar ne?

“Valgykite riebalus, kad sudegintumėte riebalus” – tokia yra keto dietos prielaida. Nors keto dieta dažniausiai naudojama kovojant su viršsvoriu, ja taip pat galima gydyti hipertenziją ar diabetą. Tačiau tiek pat, kiek ir šalininkų, jis turi ir priešininkų, kurie kaltina jį pavojingu šalutiniu poveikiu. Ar tikrai taip yra?

Keto dieta –  principai

Keto dieta – tai mitybos būdas, kai didinamas riebalų kiekis ir ribojamas angliavandenių vartojimas. Tačiau, kad jis būtų veiksmingas ir nekeltų pavojaus organizmui, jis turėtų būti atliekamas tik prižiūrint gydytojui ir dietologui.

Ketogeninės dietos esmė – suvartoti tinkamą riebalų, angliavandenių ir baltymų kiekį. Įprastinėje daugumos mūsų kasdienėje mityboje angliavandeniai sudaro 50 proc., baltymai – 15 proc., o riebalai – 35 proc. visų suvalgomų patiekalų.

Laikantis keto dietos, šios proporcijos iš esmės skiriasi. Keto dietos metu valgomas maistas, kurio 80-90 proc. sudaro riebalai, o likusius 10-20 proc. – angliavandeniai ir baltymai. Žmonėms, kurie nesilaiko dietos, angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis. Keto dietos besilaikančių žmonių organizme angliavandenių trūksta, todėl energijos šaltinis yra nepakankamas. Todėl organizmas pradeda ieškoti alternatyvių šaltinių, kuriais tampa riebalai.

Dėl to prasideda vadinamoji ketozė – riebalų skaidymo procesas. Todėl ketoninių kūnų koncentracija kraujyje yra daug didesnė nei gliukozės. Kai angliavandenių kiekis yra pakankamai mažas, alkio jausmas slopinamas. Tačiau alkis padidėja, kai ketogeninėje dietoje yra per daug angliavandenių.

Keto dietos privalumai

Neabejotinas keto dietos privalumas yra tas, kad pirmuosius 2-3 mėnesius jos laikydamiesi jaučiatės lengvi, kupini energijos, pagerėja nuotaika. Pagrindinis ketogeninės dietos tikslas – numesti svorio – ir iš tiesų, griežtai laikantis dietos svoris krenta labai greitai.

Kadangi gliukozės, kaip energijos šaltinio, naudojimas sumažėja, ją naudoja nervų sistema. Todėl sumažėja glikogeno – polisacharido, sudaryto iš atskirų gliukozės molekulių. Glikogeno sumažėjimas taip pat reiškia, kad sumažėja vandens, kurį surišdavo raumenyse sukauptas glikogenas, kiekis. Dėl to mažėja kūno svoris.

Tarp keto dietos privalumų taip pat dažnai minima, kad ji padeda kovoti su atsparumu insulinui, reguliuoja insulino sekreciją, mažina potraukį saldumynams, ilgam suteikia sotumo jausmą, mažina svorį ir padeda atsikratyti virškinimo negalavimų, pavyzdžiui, pilvo pūtimo.

Keto dieta –  poveikis

Dėl keto dietos poveikio pastebimai mažėja svoris, tačiau svorio mažėjimo greitis priklauso nuo asmens polinkio ir pradinio svorio.

Tačiau turėtumėte žinoti, kad pirmojo dietos etapo metu gali pasireikšti daug šalutinių poveikių, pavyzdžiui, galvos svaigimas, vangumas ir vidurių užkietėjimas. Ne vėliau kaip po kelių savaičių šie simptomai išnyksta, kai tik organizmas prisitaiko prie naujo mitybos režimo. Jei planuojate pradėti laikytis dietos, svarstyklės gali būti naudingas prietaisas. Kai kuriomis svarstyklėmis galima ne tik stebėti svorį, bet ir analizuoti kūno sudėtį.