Valdiklis (angl. „widget“) nėra techninė naujovė. Pirmasis pasirodė dar 1999 metais, buvo skirtas interneto puslapiams ir siūlė viktorinos tipo klausimus. Apple įrenginių ekosistemoje pirmieji valdikliai atsirado dar 2005 metais Jie itin išpopuliarėjo 2020 metais, kai iOS 14 leido juos talpinti mobiliojo telefono namų ekrane. Tokiu būdu jie tapo lengviau pasiekiami, bei galėjo suderinti naudingumą ir pasiekiamumą.
Šiais laikais valdiklius naudoja įvairios kompanijos, siekdamos skirtingų tikslų. Vikipedija suteikia galimybe pasidžiaugti dienos vaizdu ar sužinoti įvykius, kurie praeityje nutiko tą pačią kalendorinę dieną. Netrūksta variantų, kurie yra pritaikyti pramogoms – muzikai, nedideliems žaidimams. Nelieka nuskriausti ir azartinių pramogų mėgėjai, https://nv.casino/en ar kitos svetainės siūlo įvairius priminimus telefone. Jie leidžia sužinoti apie naujausias akcijas, vykstančius lošimo automatų turnyrus ar gyvai sekti dominančių sporto rungtynių koeficientus. Kartais gali būti sunku suprasti, kas skiria valdiklius ir programėles. Esminius skirtumus pateikėme žemiau esančioje lentelėje.
Požymis | Programėlė | Valdiklis |
Dydis | Įvairus | Dažniausiai minimalus |
Funkcionalumas | Potencialiai labai didelis | Teikiamos keli, itin svarbūs rodikliai |
Veikia | Aktyvavus iš meniu ar ekrano | Visą laiką fone |
Atsisiuntimas | App store arba gamintojo puslapis | Taip pat |
Hibernacija | Užvėrus langą, programėlė pereina į snaudimo režimą | Veikia visą laiką vienodai |
Valdiklių tvarkymas
Kai kurios programėlės leidžia susikurti savo valdiklį. Taip išvengiama erzinančių vartotojo sąsajos elementų ir susitelkiama tik į svarbiausią informaciją. Populiariausiais variantas yra Widgy, kuri leidžia kontroliuoti tiek funkcionalumą, tiek dizaino elementus. Norint pasinaudoti nereikia būti programuotuoju, nes internete netrūksta iš anksto sukonfigūruotų variantų. Jie net turi atskirą Reddit skiltį, kurioje vartotojai gali dalintis savo dizainu ar aptarti patogiausius būdus, leidžiančius įgyvendinti įvairias idėjas ir sumanymus.
Panašų efektą galima pasiekti ir naudojant Widgetsmith, kuri taip pat leidžia tinkinti valdiklius ar susikurti specialius, tenkinančius specifinius poreikius. Kita programėlė, SmartStack, leidžia sutaupyti vietos ir išvengti daugybės piktogramų namų ekrane. Jos pagalba keli valdikliai gali būti toje pačioje vietoje, pakanka perbraukti pirštu ir viršutinis valdiklis pasikeičia. Žinoma, SmartStack puikiai dera su persignalizuotais valdikliais. Kita vertus panašų efektą galima pasiekti ir naudojant iPhone „focus“ funkciją. Pastaroji leidžia pakeisti valdiklių išsidėstymą namų ekrane priklausomai nuo esamo fokuso. Tad darbe galima naudotis viena informacija, namie kita, o laisvalaikiu pasiekti specifinius duomenis.
Blokavimas
Reklamų blokavimas taip pat veikia kaip foninis procesas, bet jam nereikia būti namų ekrane ar pastoviai teikti informaciją. iPhone galima panaudoti daug sėkmingų šio tipo programėlių – Total AdBlock, Wipr 2, AdLock. Konkretus pasirinkimas priklauso nuo esamų poreikių, nes kai kurios jų turi specifinių aspektų, pavyzdžiui, Wipr 2 prasčiau kovoja su reklamomis, esančiomis elektroniniuose laiškuose.
Kitas šiuolaikiškas elementas yra įvairių valdiklių ir programėlių blokavimas vienu mygtuko paspaudimu. Tai leidžia susikaupti į svarbius veiksmus ir padeda kovoti su pertekliniu laiku, praleidžiamu socialinės medijos kanaluose ar kitose internetinėse pramogose. Tokį efektą nesunku pasiekti pasinaudojus AppBlock ar Attentive siūlomais valdikliais.
Orai
Daugelis vartotojų instaliuoja kelias orų programėles ar valdiklius. Taip siekiama didesnio patikimumo ir tikslesnės prognozės. Žinoma, reikėtų diegti naudojančius skirtingus orų prognozės modelius, nes priešingu atveju bus pateikiama identiška informacija. Kai kurie žmonės antrą orams skirtą valdiklį naudoja specifinei informacijai pasiekti. Tai gali būti susieta su:
- kelių būkle, jei toje vietovėje pasitaiko apledėjimų ar potvynių;
- oro užterštumu, kas svarbu daugelyje didmiesčių;
- potvyniais ir atoslūgiais, kurie turi daug įtakos žvejybai ir prie vandenynų esantiems regionams;
- vėjo stiprumu ir kryptimi.
Valdikliai leidžia visą šią informaciją stebėti realiu laiku tiesiog savo telefono ekrane.
Priminimai ar kalendorius
Kita itin naudinga funkcija yra galimybė pasižymėti svarbius susitikimus ar nesunkiai pamirštamas užduotis. Tokį funkcionalumą siūlo populiarus valdiklis „Reminders“. Vienas jo trūkumų – ribotas užduočių kiekis sąraše, ten telpa tik iki 6 priminimų. Žinoma, galima pasinaudoti minėta SmartStack programa, kuri leidžia lengvai keisti sąrašus vienu piršto prisilietimu. Žinoma, galima naudotis ir daugiau pasirinkimų siūlančiais valdikliais – „Cheatsheet Notes“, „Structured“ ar „Times’s Up! Timer“. Jie siūlo įvairų funkcionalumą ir dažnai būna suderinami su klasikiniais iPhone elementais, tokiais kaip „Shortcuts“ ar „Live Activities“.
Sveikata
Nemažai dėmesio sulaukia galimybė gauti su mityba ar sportu susijusią informaciją. Dalis valdiklių koncentruojasi į kalorijų skaičiavimą ar specifinius poreikius. „WaterMinder“ leidžia sekti vandens suvartojimą. „Calory“ leidžia keliais paspaudimais įvertinti suvartojamo maisto mitybinę vertę. „No Meat Today“ vertina mėsos ribojimą ir vegetarinę mitybą. Dar daugiau valdiklių yra skirti skaičiuoti nueitus žingsnius, per treniruotę sudegintą energiją ar kitus fizinio aktyvumo rodiklius. „Zenitizer“ padeda valdyti įvairias meditacines technikas ir joms tinkamą atmosferą.
Muzika ir kitos pramogos
Teigiama, kad pirmoji AppStore programėlė buvo ankstyva iTunes versija. Šiais laikais taip pat netrūksta šio tipo valdiklių, kurie dažnai būna susieti su Spotify ar kitomis muzikos dalinimosi platformomis. Taip pat galima pasidžiaugti klasikiniais žaidimais ar nesudėtingais galvosūkiais, kuriuos galima pasiekti tiesiog iš pagrindinio ekrano. Nenuskriausti lieka ir kulinarijos mėgėjai, kurie ras nemažą receptams ir virtuvės patarimams skirtą pasirinkimą, kuris pateikia lengvai prieinamą ir greitai įsisavinamą informaciją. Filmų gerbėjai gali pasinaudoti „Film Noir“ ar „TV Remote“ „widget“ tipo sąsaja, kuri leidžia itin greitai pasiekti mėgstamus serialus ar laidas, vos tik jie pasirodo įvairiose internetinėse turinio platformose
Ateities prognozės
Mobilieji telefonai kiekvienais metais tampa greitesniais ir pajėgesniais. Tad vis daugiau pramogų ir informacijos persikelia į visad prie mūsų esančius mobiliuosius ekranus. Valdikliai yra natūrali šios tendencijos evoliucija, kai stengiamasis suteikti maksimalią informaciją ir naudingumą, sumažinant vartotojo pastangas. Tad ateityje galima tikėtis dar daugiau įvairių valdiklių, o dar daugiau svarbos įgis programėlės ir valdikliai organizuojantys ir tvarkantys kitas „widget“ tipo programas.