Turbūt yra tekę girdėti tokį faktą, kai išmanusis telefonas užsikrečia virusu, jums ateina įspėjamasis pranešimas. Vis pasitaiko atvejų, kai tokio tipo pranešimai būna apgaulingi, o juos paspaudus – kaip tik išmanusis užsikrečia virusu. Kaip žinoti, kuris pranešimas yra tikras, o kuris – ne?
Kas nurodo, jog pranešimas yra tikras?
Visų pirmiausia, pamačius tokio tipo įspėjimą, nereikėtų ant jo spausti. Atidžiai apžiūrėkite ekrano vaizdą, galbūt tai yra tik paveiksliukas, kuris rodomas interneto naršyklės lange. Be to, atkreipkite dėmesį į tai, kas jus įspėja – jeigu neturite įspėjime nurodyto minimo saugumo sprendimo programėlės, tuomet labai didelė tikimybė, kad tai yra apgaulė. Žinoma, ne visose situacijose tokio tipo įspėjimai būna apgaulingi. Dauguma mobiliojo ryšio atstovų, jų vartotojams yra įdiegę specialią antivirusinę, kurios dėka vartotoją įspės apie galimą viruso pasigavimą. Pagrindinis skirtumas nuo apgaulingo įspėjimo – šis neragina vartotojo parsisiųsti specialių programėlių, o tiesiog perspėja, kad vartotojas atsidūrė pavojingoje situacijoje ir leis pasirinkti, ar norite toliau naršyti pavojingoje svetainėje ar ją kuo greičiau uždaryti. Tokio tipo antivirusinė padeda išvengti pavojų užkrėstuose puslapiuose.
Ką daryti, jeigu patikėjote apgaulinga informacija?
Patikėjus apgaulingai iššokančia reklama arba netyčia paspaudus įtartiną reklamą, kuri praneša, jog jūsų išmanusis užkrėstas virusais, sprendimas yra labai paprastas: jums reikėtų į įrenginį parsisiųsti patikimą antivirusinę, kaip „Avast“ (ši pasiekiama tiek „iOS“, tiek „Android“) bei joje patikrinti savo išmanųjį įrenginį. Jeigu nesate tikri, ar pavyko išspręsti problemą, geriau savo išmanųjį nuneškite patikrinti specialistui, kuris įvertins bei padės išspręsti problemą.
Ar išmaniajame telefone privaloma turėti antivirusinės programą?
Didžioji dalis naujų išmaniųjų įrenginių jau šiai dienai atkeliauja su juose, gamintojo įdiegta specialia apsauga nuo virusų. Taip pat dauguma nesklandumų jums padės išvengti išmanaus interneto apsaugos sprendimas, kuris sustabdys jus nuo apsilankymo puslapiuose, kuriuose gausu virusų. Dar daugiau papildomų antivirusinių programėlių diegti į savo išmanųjį įrenginį nereikėtų, nes tai jau bus perteklinė apsauga, kuri tik apkraus jūsų telefoną. Žinoma, nereikia pamiršti ir paprasčiausių saugumo taisyklių: siųsti programėlės tik iš oficialių šaltinių, naudotis tokiomis naršyklėmis, kurios automatiškai blokuoja įtartinus puslapius, vengti įtartinų puslapių, nesisiųsti trečiųjų šalių programėlių. Nepamirškite, kad virusai gali patekti ir į jūsų įrenginį per SMS ar elektroninį paštą, todėl gavus tokio tipo nuorodą – jos nespauskite! Pasitaiko tokių atvejų, kai jūsų artimieji ar draugai atsiunčia neaiškaus tipo nuorodas, kol neišsiaiškinote, ar tai nėra virusas – geriau jų nespauskite. Galbūt jūsų artimajam netyčia bei jam nežinant pavyko užsikrėsti virusu, o dabar jis siuntinėja visiems savo kontaktams tokio tipo nuorodas. Būkite labai atidūs!