Lietuvoje veikia apie 60 finansų įstaigų, kurios turi Lietuvos banko leidimą išduoti vartojimo paskolas. Tačiau vartojimo paskolos – labai plati kategorija, kurioje telpa viskas nuo greitųjų kreditų iki ilgalaikių spec. bankų paskolų. Kiekvienas iš šių paskolų tipų išsiskiria palūkanų norma, BVKKMN, grąžinimo sąlygomis bei turi savų privalumų ir trūkumų.
Vienas paskolas rekomenduojama rinktis tuomet, kai asmuo turi gerą kredito istoriją ir neskuba pinigų gauti tą pačią dieną. Kitus kreditus rekomenduojama rinktis, kai prioritetas yra gauti pinigus tą pačią dieną ar dar greičiau.
Žemiau aptarsime populiariausius būdus skolintis bei pristatysime kiekvieno iš jų pliusus bei minusus.
Kreditai internetu
Tai – vieni dažniausiai imamų kreditų. Tai įtakojama ne tik to, kad kreditai internetu yra pritaikyti būti išduodami mažomis sumomis ir trumpam laikotarpiui, kas patenkina tam tikro vartotojo segmento poreikį. Kreditas internetu turi ir mažiausius reikalavimus, todėl dažnai net bloga kredito istorija neužkerta kelio pasiskolinti iš tokius kreditus išduodančių bendrovių.
Pagrindinis kreditų internetu privalumas yra jų išdavimo tvarka, kuri numato kredito išdavimo per 15 minučių galimybę. Todėl tai yra pirmasis pasirinkimas, kai vartotojui reikia papildyti savo banko sąskaitą greitai.
Didžiausias kreditų internetu minusas – jų kaina. Lyginant skirtingus paskolų tipus pagal BVKKMN, greitieji kreditai internetu turi nepalyginamai didesnę kainą, kuri gali skirtis ir kartais palyginus su pigiausiomis vartojimo paskolomis.
Bankų ir kredito unijų vartojimo paskolos
Jei kreditus internetu laikysime vienu iš vartojimo paskolų tipų, tai kitas būtų tos paskolos vartojimui, kurias išduoda bankai ir kredito unijos. Tokių įstaigų išduodamos vartojimo paskolos gali pasiūlyti platesnį pasirinkimą, nes dažniausiai yra galimybę pasiskolinti daugiau, nei imant kreditą internetu. Tai bei daug žemesnė šių vartojimo paskolų kaina yra didžiausi jų privalumai.
Lyginant su kreditais internetu, didžiausias šių paskolų trūkumas yra jų išdavimo tvarka, kuri riboja kaip greitai vartotojas gali gauti paskolą. Taisyklė tokia, kad kuo mažesnė BVKKMN taikoma paskolai – tuo ilgiau gali reikėti laukti, kol paskola bus patvirtina (jei ji bus patvirtinta). Nėra neįprasta, kad paskolos gavėjas vien banko ar kredito unijos atsakymo turi laukti ilgiau nei vieną darbo dieną.
Vartojimo kreditai iš žmonių
Vis labiau populiarėja tarpusavio skolinimo platformos, kurių operatoriai patys neteikia paskolų, tačiau veikia kaip tarpininkai tarp norinčių pasiskolinti ir norinčių investuoti į paskolas. Tai – savitas būdas pasiskolinti, kai paskolos palūkanų normą nustato investuotojai besivaržantys tarpusavyje ir investuojantys į paskolos gavėjų pateiktas paraiškas.
Kiekvienam paskolos gavėjui yra priskiriamas kredito reitingas, todėl palūkanų normą labiausiai įtakoja jo finansinė padėtis, kuri apima pajamų ir įsipareigojimų dydį, kredito istoriją ir kitus veiksnius. Galima sakyti, kad tai yra tarpinis variantas tarp kreditų internetu ir vartojimo paskolų, jei atsižvelgsime į paskolos kainą ir tai, kaip greitai ją pasiėmęs vartotojas gali gauti pinigus į savo sąskaitą.
Kurią paskolą ir kada pasirinkti?
Tai galiausiai priklausys nuo jūsų galimybių. Greitus kreditus internetu dažniausiai renkasi asmenys, kurie neturi alternatyvų – dėl to, kad jiems pinigų reikia taip greitai arba dėl to, kad tiesiog neturi kitų variantų paskolai gauti. O jei nėra svarbu pinigus gauti iš karto bei jūsų finansinė būklė yra pavyzdinga, tuomet rekomenduotina apsvarstyti kitus būdus pasiskolinti, nepamirštant palyginti skolinimosi sąlygų tarp kredito unijų, bankų ir tarpusavio skolinimo platformų.