Bendra Lietuvos situacija skaitmeninėje erdvėje ir ką žada ateitis? 

Lietuvos vardas pasaulio kontekste linksniuojamas dėl pačių įvairiausių priežasčių, nors bendrai esame tik nedidelis taškelis rytų Europoje. Mūsų šalis garsėja ne tik savo didinga praeities istorija, įspūdingo grožio gamta ir pasiekimais krepšinyje. Šiandien vis daugiau svetimšalių apie Lietuvą sužino ir kitų įspūdingų pasiekimų įvairiose gyvenimo srityse, o ypač  – skaitmeninėje erdvėje. Esame tarp labiausiai pažengusių ir pirmaujančių šalių visoje Europos rinkoje, o naujų paslaugų spektras plečiasi ir kasmet galime pasiūlyti dar daugiau paslaugų. Visame pasaulyje išlieka didelė konkurencija, tačiau Lietuva jau spėjo pasižymėti kaip inovacijomis skaitmeninėje erdvėje garsėjanti šalis

Šiandieniniame pasaulyje jau vis sunkiau išsiversti be išmaniųjų technologijų, o jų milžiniškas indėlis smarkiai pagerina kiekvieno iš mūsų kasdienybę. Lietuvos praktika rodo, jog sėkmingas technologijų integravimas į visuomenę gali duoti ne tik papildomos naudos viduje, bet ir populiarinti šalies vardą svetur. Dabartinė mūsų valdžia ir privatūs verslai ne tik aktyviai remia įvairių inovacijų plėtojimą, bet tuo pačių garsina šalies vardą ir tarptautiniuose vandenyse. Šiame straipsnyje kviečiame apžvelgti bendrą Lietuvos situaciją skaitmeninėje erdvėje ir kuom išsiskiriame iš kitų šalių tarptautiniame paveiksle.

Populiariausi Fintech startuoliai Lietuvoje

Galime pasidžiaugti, jog per paskutiniuosius metus į Lietuvą pavyko pritraukti įvairiausių verslų, kurie mums duoda apčiuopiamos naudos. Juk įprastai pagrindinis verslo moto yra sėkmingai įgyvendinti planą ir atpirkti investicijas, uždirbti ir toliau plėtoti veiklą. Lietuva šiandien garsėja kaip sparčiausiai augantis startuolių centras visoje Europoje, o palankios sąlygos ir moderni infrastruktūra suteikia galimybės greitai gauti Europos Sąjungos veiklos licencijas. Be to, Lietuva palankiai vertina riziką ir suteikia finansinę paramą, nuolat rengiamos įvairaus pobūdžio konsultacijas, kartu suteikiamos lengvatas naujoms įmonėms. Planuojama ir garsiai kalbama, jog investicijos į mūsų šalies rinką didės ir ateityje, o kartu bus sukuriama ir daugiau darbo vietų gyventojams.

Šiandien Fintech ekosistemoje jau veikia daug startuolių, o Lietuvos bankas išduoda elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų licencijas vos per kelis mėnesius. Bendrą efektyvumą ir rinkos prieinamumą palankiai vertina ir vartotojai: mūsų šalyje veikiantys startuoliai apima įvairias veiklos sritis, nors didžiausias dėmesys skiriamas finansams ir kibernetiniam saugumui. Lietuvoje jau ne vienerius metus veikia tokie mokėjimo platformų milžinai kaip „TransferGo”, „Revolut”, „Paysera”: jų paslaugomis dieną iš dienos naudojasi šimtai tūkstančių Lietuvos gyventojų. Šie populiariausi startuoliai padeda tvarkytis su įvairiausiais kasdieniais mokėjimais internete: drabužių parduotuvėse, apmokant komunalines sąskaitas ar tiesiog pramogaujant interneto platybėse. Šiandien įvairūs kompiuteriniai ir azartiniai kazino internete žaidimai padeda trumpam pabėgti nuo kasdienės rutinos, o juos galima sėkmingai žaisti nekeliant kojos iš namų.

Greito ir saugaus interneto privalumai

Lietuva jau daug metų garsėja dėl greito interneto ir patenka tarp sparčiausią ryšį turinčių šalių visame pasaulyje. Puikiai sutvarkyta ir atnaujinta infrastruktūra užtikrina paslaugų kokybė, o modernių technologijų (spec. šviesolaidžių) dėka galime mėgautis kokybišku interneto ryšiu beveik visoje šalies teritorijoje. Be to, didžiosios šalies telekomunikacijų atstovės, tokios kaip „Telia Lietuva”, „Cgates” ar „Tele2” savo klientams kartu siūlo ir padidinto greičio 4G ir 5G tinklus ir labai greitą mobilųjį internetą. Įdomu ir tai, jog Lietuvoje internetas kainos atžvilgiu yra vienas pigiausių Europoje, o šviesolaidinis ryšys prieinamas net ir atokesnėse kaimo vietovėse. Dabartinės tendencijos rodo nuoseklų kokybės kilimą į viršų ir panašu, kad jau netolimoje ateityje turėsime ir visiems plačiai prieinamą 5G tinklą. Belieka tik palaukti, nes išmaniosios technologijos keičiasi žaibišku greičiu.

Internete nereikia pamiršti ir dar vieno elemento, kuris galioja ir realiame gyvenime – saugumas. Visai kaip ir siekdami apsisaugoti nuo galimų vagišių, kibernetinis saugumas suteikia apsaugą nuo galimų grėsmių/virusų, o didžiausios kompanijos ir pavieniai vartotojai stengiasi apsaugoti savo duomenis. Puikus pavyzdys – vienas sėkmingiausių lietuvių projekto „NordVPN” arba virtualaus privataus tinklo programa. Ji žaibiškai išpopuliarėjo visame pasaulyje ir šiandien ne tik užtikrina kiekvieno interneto vartotojo privatumą, bet ir legaliai padeda apeiti įvairius geografinius apribojimus. Apibendrinant, nekyla abejonių, jog Lietuva ir ateityje atliks svarbų vaidmenį skaitmeninės erdvės raidoje ir pasiūlys geriausias alternatyvams vartotojams iš viso pasaulio.