„Po šių lašinių jautiesi kaip naujas žmogus?“ – Viskas apie geležies lašelines, ką privalai žinoti

Ar esi turėjęs dienų, kai net po devynių valandų miego atsibundi pavargęs? Kai lipant laiptais pulsas šoka lyg bėgtum maratoną, o veidrodis atspindi pavargusį veidą ir blyškią odą? Toks nuovargis – ne visada dėl streso ar per mažai poilsio. Kartais užtenka pažvelgti giliau – į kraują.

Vis daugiau žmonių Lietuvoje, pavargę nuo nesibaigiančių vitaminų kursų ir kavos litrais, atsigręžia į paprastą, bet efektyvią procedūrą – geležies lašelinius. Ir ne be priežasties.

Kas iš tikrųjų yra geležies lašelinė?

Geležies lašelinė – tai intraveninė procedūra, kurios metu geležis į organizmą suleidžiama per veną, aplenkiant virškinimo traktą. Tai svarbu tiems, kurių kūnas sunkiai pasisavina geležį iš maisto ar papildų. Tokia forma geležis pasiekia kraują tiesiogiai, o poveikis gali būti juntamas jau po kelių dienų.

Ši procedūra nėra kosmetinė – ją paprastai skiria gydytojas remdamasis kraujo tyrimų rezultatais. Geležies trūkumas nustatomas įvertinus ne tik hemoglobino, bet ir feritino kiekį – tai pagrindinis geležies „rezervuaras“ organizme.

Kaip jaučiasi žmonės po procedūros?

Nors rezultatai – individualūs, dauguma pasakoja apie reikšmingus pokyčius:

  • energijos padidėjimą ir mažesnį nuovargį
  • aiškesnį mąstymą, mažesnį dirglumą
  • stipresnius plaukus ir atgaivintą odos spalvą
  • mažesnį širdies plakimą fizinio krūvio metu

Kai kurie netgi sako, kad jaučiasi „tarsi kas būtų iš naujo paleidęs jų organizmą“. Šie atsiliepimai nėra stebuklas – geležis dalyvauja deguonies pernešime, todėl jos trūkstant, visas kūnas tarsi sulėtėja.

Kam tokia procedūra gali būti naudinga?

Tai nereiškia, kad kiekvienas pavargęs žmogus turėtų leistis į kliniką lašelinei. Tačiau yra tam tikros grupės, kurios dažniau susiduria su šia problema:

  • moterys, kurioms gausios menstruacijos ar nėštumas mažina geležies atsargas
  • žmonės, kurių mityboje trūksta geležies šaltinių (vegetarai, veganai)
  • dažnai sportuojantys, patiriantys fizinį stresą
  • sergantys virškinimo ligomis, kurios mažina geležies įsisavinimą

Pastebėjus simptomus – lėtinį nuovargį, silpnumą, slenkančius plaukus, dusulį ar nuolat šaltas rankas – verta kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti geležies atsargas kraujyje.

Ar tai saugu?

Lašelinės procedūra turi būti atliekama medicinos įstaigoje. Gydytojas įvertina tyrimų rezultatus, bendrą būklę ir nusprendžia, ar tokia intervencija būtina. Tai ne „grožio terapija“, kurią galima tiesiog „pasidovanoti“ sau savaitgalį – tai medicininė pagalba, skirta organizmui atkurti tai, ko jam trūksta.

Tinkamai atlikta procedūra – saugi. Retai pasitaiko šalutinis poveikis, dažniausiai susijęs su alerginėmis reakcijomis ar skubotu vartojimu. Dėl to visa eiga atliekama kontroliuojamoje aplinkoje.

Tikra istorija: „Po metų rūko galvoje – pagaliau galiu kvėpuoti“

Rasa, 39-erių buhalterė, metus skundėsi nuolatiniu nuovargiu. „Viską vertinau per tinginystės prizmę. Net vaikščioti darėsi sunku. Kai kraujas parodė, kad feritinas vos siekia 5, gydytoja vos neišpūtė akių“, – pasakoja ji. Po geležies lašelinės Rasa sako jaučianti, kad „galvoje atsirado šviesos“. Jai vėl norisi bendrauti, keliauti ir net sportuoti.

Geležies lašelinė – tai ne mada ar greitas sprendimas, o būdas duoti savo kūnui tai, ko jis ilgai prašė. Jei nuovargis tapo tavo nauja norma, galbūt atėjo metas į save pažvelgti kitaip. Energingesnė diena gali prasidėti nuo paprasto žingsnio – pokalbio su gydytoju.