Nemažai mitybos specialistų teigia, kad kalorijų skaičiavimas – laiko gaišimas. Juk kalorijos nelygu kalorijoms, o jas skaičiuoti atima per daug laiko!
Taip, termodinamiškai kalorijos yra lygios kalorijoms, tačiau maistas, kuriame yra tam tikras kiekis kalorijų, nėra lygus kitam maisto produktui, kuriame yra tiek pat kalorijų.
Matote, kiekvienai maisto medžiagai – angliavandeniams, riebalams ir baltymams – pasisavinti sunaudojamas skirtingas kiekis kalorijų.
Suvalgius maisto produktą, kuriame 100 kalorijų yra iš baltymų, net 20–30 tų kalorijų bus sudegintos virškinant ir įsisavinta tik 70–80 kalorijų. Jeigu produktas bus sudarytas tik iš riebalų arba angliavandenių, įsisavinimui bus sudeginta vos 0–10 kalorijų.
Įdomu ir tai, jog skirtingai apdorojame ne tik maisto medžiagas, bet ir maistą. Bene ryškiausias to pavyzdys – riešutai. Nors riešutai turi itin daug kalorijų (maždaug 600 per 100 gramų), nemaža jų dalis nėra įsisavinama.
Pavyzdžiui, iš migdolų pasisavinama 25 proc. mažiau kalorijų negu nurodyta, iš graikinių riešutų 21 proc. ir iš anakardžių – 16 proc. Tuo tarpu valgant riešutų sviestą (net ir 100 proc. natūralų) pasisavinamos beveik visos kalorijos.
Be to, kuo labiau maistas yra perdirbtas, tuo lengviau jis apdorojamas organizme ir įsisavinama daugiau kalorijų. Riešutų atveju, iš natūralių riešutų bus pasisavinta mažiau kalorijų negu iš skrudintų bei sūdytų riešutų, ir dar mažiau negu iš saldintų bei įvairiuose apvalkaluose esančių riešutų.
Taip pat metabolizuojamą energiją maiste gali sumažinti arba padidinti skaidulinės medžiagos ir maisto gaminimo metodai.
Ar visa tai reiškia, kad iš tiesų neverta gaišti laiko skaičiuojant kalorijas? Ne visai. Kaip jau aptarėme, net jei valgysime smarkiai perdirbtą maistą, iš kurio pasisaviname daugiau kalorijų, esant kalorijų deficitui numesime svorio.
Galų gale, koks skirtumas, suvartojame šiek tiek daugiau kalorijų, negu manome, ar ne, jei vis tiek pasiekiame kalorijų deficitą ir svoris krenta? Nors kalorijų skaičiavimas nėra tobulas procesas dėl skirtingai apdorojamo maisto ir maisto medžiagų, tai vis tiek tiksliausia priemonė sukurti kalorijų deficitą ir numesti svorio.
Tiesa, kalorijų skaičiavimas kiekvieną kartą valgant iš tikrųjų yra daug jėgų ir laiko reikalaujantis procesas. Prieš kiekvieną valgį reikia nerimauti, kaip jį sutalpinti į reikiamus kalorijų rėmus, vargti skaičiuojant ir užsirašant ar įsivedant pastarojo energinę vertę.
Tą patvirtina ir tyrimai, rodantys, kad žmonės nemėgsta laikytis sudėtingų mitybos taisyklių ir skaičiuoti kalorijų. Štai kodėl paprastumas mityboje ir išankstinis kalorijų suskaičiavimas gali atnešti geresnį rezultatą.
O lengviausia tai pasiekti su mitybos planu. Pakanka vieną kartą susidaryti mitybos planą ir tik laikui bėgant atlikti pakeitimus, o ne kasdien skaičiuoti kalorijas.